EKG
EKG czyli elektrokardiografia
to badanie wykorzystywane w celu diagnostyki chorób serca. Jest bezpieczne, bezbolesne, a do tego również i nieinwazyjne, dając obraz tego, jak powinien funkcjonować mięsień sercowy. W trakcie jego trwania sprawdza się elektryczną czynność mięśnia sercowego za pomocą elektrod, które umieszcza się na kończynach, jak również i na klatce piersiowej. To właśnie one gromadzą informacje na temat pracy tego narządu i przesyłają je do aparatu EKG. Zebrane dane zapisywane są na taśmie papieru do EKG, a sam wynik określany jest mianem elektrokardiogramu.
Badanie EKG powinna wykonać każda osoba po 40 roku życia, jako okresowe badanie kontrolne, a także pacjenci, u których występują:
- choroby układu sercowo - naczyniowego czyli miażdżyca, zaburzenia rytmu serca, choroba niedokrwienna serca, wady serca, zapalenie osierdzia czy zapalenie mięśnia sercowego
- ryzyko wystąpienia chorób serca
- podejrzenia choroby układu sercowo - naczyniowego
- objawy: duszności, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, męczliwość, osłabienie organizmu, problemy z ciśnieniem tętniczym

Jak się przygotować do badania EKG?
Nie ma konkretnych wytycznych, jak przygotować się do badania EKG, gdyż nie potrzeba tutaj żadnych, konkretnych działań. Kluczowe znaczenie ma jedynie przestrzeganie kilku istotnych zasad. Jakich?
Umiar w jedzeniu i piciu
- Na badanie nie trzeba przychodzić na czczo. Warto jednak pamiętać o tym, by tuż przed badaniem nie pić zimnych czy gorących napojów, a także nie wykonywać badania EKG na pełny żołądek.
Zakaz spożywania alkoholu
- Na dzień przed badaniem, nie powinno spożywać się alkoholu, szczególnie tego wysokoprocentowego, gdyż może mieć on wpływ na wyniki EKG.
Rezygnacja z aktywności
- Dzień przed badaniem powinno zrezygnować się z wszelkiej aktywności fizycznej. Przed samym zaś badaniem, należy usiąść, uspokoić i wyrównać oddech, nawet jeśli jedyną aktywnością było wejście po schodach.
Odpowiednie podejście do leków
- W przypadku zażywania leków na serce, koniecznie należy poinformować o tym lekarza, dlatego że w takim przypadku interpretacja EKG wygląda zupełnie inaczej.
Przygotowanie pacjenta
- Przed rozpoczęciem badania, pacjent musi zostać poinstruowany o jego przebiegu, jak również i odpowiednio przygotowany. Jeśli na klatce piersiowej znajdują się włosy, należy je zgolić lub użyć specjalnego pasa gumowego.
Wykorzystując aparat do EKG przeprowadza się elektrokardiografię, a więc EKG serca. Trwa to około 5 minut. W trakcie badania pacjent leży. Musi on odsłonić nadgarstki, kostki i klatkę piersiową. Niezbędne jest także ściągnięcie wszelkich elementów metalowych, czyli biżuterii, okularów, spinek czy innych rzeczy, które mogłyby wpłynąć na przebieg badania i go w jakikolwiek sposób zakłócić. Elektrody EKG umieszcza się na nadgarstkach i na kostkach, wykorzystując w tym celu tak zwane elektrody klipsowe, jak również i na klatce piersiowej, czyli elektrody gruszkowe. W przypadku pacjentów pod wpływem alkoholu, chorych niezrównoważonych psychicznie czy starszych, bardzo często wykorzystywanym rozwiązaniem jest pas gumowy z elektrodami blaszkowymi, który zastępuje gruszki.
Istotną rolę odgrywają odprowadzenia EKG, które mają kluczowe znaczenie w badaniu. Standardowy zapis potencjałów elektrycznych opiera się na 12 odprowadzeniach i dzielą się one na:
- kończynowe - umieszcza się je powyżej nadgarstka na zewnętrznej powierzchni prawego i lewego przedramienia, a także powyżej kostki, na prawym i lewym podudziu. Istotne znaczenie mają tutaj kolory EKG. Czerwona na prawym przedramieniu, żółta na lewym przedramieniu, zielona na lewym podudziu i czarna na prawym podudziu. Są one dwubiegunowe - I, II i II oraz jednobiegunowe - aVL, aVR i aVF
- przedsercowe - występują one od V1 do V6, przyklejone w odpowiednich miejscach na klatce piersiowej
W trakcie badania pacjent nie powinien się ruszać, ale jedynie spokojnie oddychać według zaleceń osoby badającej. Po zakończeniu zapisu, elektrody są ściągane, a zapis ukazany jest na papierze milimetrowym. W nowoczesnych placówkach można uzyskać zapis EKG w formie pdf. W każdym przypadku odczyt EKG odgrywa kluczową rolę do zdiagnozowania choroby lub jej wyeliminowania.
Badanie wykonywane prywatnie i w ramach medycyny pracy.
Rejestracja EKG czynna poniedziałek-piątek od 8.00- 18.00
sobota 8.00-14.00
Obsługa pacjentów z medycyny pracy, z abonamentami, prywatnych.